آشنایی با بورس کالای ایران

بورس کالای ایران به داد و ستد نقد، نسیه و سلف انواع محصولات صنعتی و کشاورزی در ایران می‌پردازد. نیاز به ایجاد بازار شفاف جهت تسهیل معاملات و کشف نرخ قیمت کالاهای اساسی و مواد اولیه واسطه‌ای بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا، ایجاد ابزارهای مدیریت ریسک قیمت و تأمین مالی بازار کالایی و تضمین تعهدات طرفین معامله به منظور دستیابی به اثرات مثبت این مهم در توسعه اقتصادی، دولت و مجلس شورای اسلامی را بر آن داشت تا بستر قانونی لازم جهت تأسیس و راه اندازی بورس‌‌های کالایی را در ایران فراهم سازند.

ثبت نام غیرحضوری کالا

برای خرید هر نوع کالایی در بورس کالا باید ابتدا ثبت نام بورس کالا را انجام داده و کد بورس کالا دریافت کنید. این مرحله فقط یک بار انجام می گیرد. کارگزاری بانک صادرات این امکان را به صورت الکترونیک و کاملا غیرحضوری از دریافت کد معاملاتی کالا تا زمان ثبت سفارش الکترونیک خرید همراهی می نماید. بدین ترتیب دریافت کدمعاملاتی بازار فیزیکی بورس کالا برای اشخاص حقیقی تنها با چند کلیک ساده ظرف 1 تا 3 روز کاری میسر می باشد.

جهت راهنمایی و آموزش کار با سامانه، در صفحه لاگین ویدیو و جزوه آموزشی قرار داده شده است همچنین درصورت داشتن هرگونه سوال و ابهامی درخصوص مراحل انجام ثبت نام با شماره کارگزاری واحد بورس کالا تماس حاصل فرمائید.

لینک سامانه فرم ها و قراردادهای ایجاد حساب وکالتی و بورس کالا

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گواهی سپرده کالایی سیمان میتوانید فایل راهنما را از لینک زیر دریافت نمایید.

گواهی سپرده کالایی سیمان

آموزش قراردادهای آتی پسته

مشتریان گرامی برای دانلود فایل آموزش قراردادهای آتی سکه روی دکمه زیر کلیک کنید.

دانلود آموزش قراردادهای آتی پسته

محصولات معامله شده در بورس کالا

بورس کالا کارگزاری بانک صادرات

بازار فیزیکی

این بازار شامل محصولات صنعتی و معدنی، محصولات کشاورزی، محصولات پتروشیمی و محصولات فراورده های نفتی می باشد.

بورس کالا کارگزاری بانک صادرات

بازار مشتقه

این بازار شامل قراردادهای آتی مانند سکه طلا و زعفران و قراردادهای اختیار معامله مانند سکه طلا می باشد.

بورس کالا کارگزاری بانک صادرات

بازار مالی

این بازار شامل سلف موازی استاندارد، گواهی سپرده کالایی و صندوق سرمایه‌گذاری سکه طلا می باشد.

معاملات در بورس کالا، متشکل و سازمان یافته، قانونمند، قابل نظارت، شفاف، عادلانه، رقابتی و کم هزینه است، و همچنین در بورس کالا، امکان پوشش، توزیع و انتقال ریسک وجود دارد.

فسادزدایی در بازار

در بورس کالا، کیفیت و کمیت کالا و مبلغ معامله و مدت معامله تضمین شده است، و کشف قیمت از طریق حراج حضوری و بصورت شفاف صورت گرفته و با حذف رانت باعث فسادزدایی از بازار معاملات می گردد.

تضمین کیفیت کالا

پذیرش کالا جهت فروش در بورس کالا منوط به داشتن استاندارد های اجباری برای آن کالا می باشد و از این راه کیفیت کالا در بورس تضمین می گردد، و مبداء کالا مشخص و تضمین شده است.

مراجع اختصاصی

در صورت بروز اختلاف میان طرفین معامله، بورس کالا دارای مراجع اختصاصی بررسی و رسیدگی به دعاوی بوده و سرعت رسیدگی به دعاوی مطرح شده در مقایسه با دادگاه های عادی بالاتراست.