بورس اوراق بهادار چیست؟

بورس اوراق بهادار، بازار مالی مدرن و جذابی ست که متداول ترین فعالیت در آن که همان خرید و فروش سهام می باشد، فرصت های طلایی همچون سرمایه گذاری کوتاه مدت و یا بلند مدت را فراهم می سازد. جالب اینجاست که اکثر سرمایه گذاران نیز در همین بازار فعالیت می نمایند. شما می توانید بعنوان سرمایه گذار با هر بودجه ای، به بررسی صنایع مختلف و سرمایه گذاری در شرکت های مدنظر بپردازید. برای شروع فعالیت در این بازار می بایست از طریق یک کارگزای مطمئن با دسترسی های راحت "افتتاح حساب" نموده و سبد دارایی خود را متنوع سازید.

روش های خرید و فروش سهام

برای اینکه بتوانیم در بازار خرید و فروش موفقی داشته باشیم، بایستی با شیوه انجام یک معامله موفق از ابتدا تا انتها آشنا باشیم تا با شناخت کامل وارد یک معامله سهام در بازار بورس بشویم.

مراحل سرمایه گذاری در بورس

گام اول: اخذ کدبورسی
ثبت نام و انجام احراز هویت سجام:
از طریق گزینه "افتتاح حساب" همین وبسایت.

گام دوم: تشکیل پرونده در کارگزاری و اخذ دسترسی معاملات آنلاین،
آفلاین یا کال سنتر از طریق یکی از 3 روش پنل روبرو

گام سوم: خرید و فروش اوراق بهادار شامل سهام، صندوق های قابل معامله، گواهی سپرده سکه و ...

روش های دریافت کدبورسی و تشکیل پرونده در کارگزاری بانک صادرات ایران

1- به روش حضوری از طریق مراجعه به دفتر مرکزی یا شعب کارگزاری

2- به روش حضوری از طریق مراجعه به شعب منتخب بانک صادرات ایران

3- به روش غیرحضوری و از طریق فشردن دکمه "افتتاح حساب"

بورس اوراق بهادار یکی از مهمترین نهادهای خودانتظام فعال بازار سرمایه به شمار می آید. مهمترین ویژگی این نهادها، برخورداری از استانداردهای حرفه ای و اخلاقی است. این ویژگی باعث می شود برخی از وظایف نظارتی مقام ناظر بر بازار سرمایه به خود این نهادها تفویض شده و بدین ترتیب مجازند برای حسن انجام وظایف و تنظیم فعالیت های حرفه ای خود، ضوابط و استانداردهای حرفه ای و انظباتی لازم را وضع و اجرا نمایند .

در قرن پانزدهم میلادی , بازرگانان و صرافان بلژیکی در شهر “بورژ” در مقابل خانه مردی به نام “فن در بورزه”(واندر بورس) جمع می شدند و به داد و ستد می پرداختند. بدین ترتیب نام فعالیتی که بعدها یعنی در سال 1460 بازار متشکلی را شامل گشت از اسم آن مرد بلژیکی گرفته شد. اولین بورس اوراق بهادار در دنیا در شهر آمستردام و توسط اولین شرکت چند ملیتی به نام «کمپانی هند شرقی هلند» پدیدار شد. به همین نحو، شرکت «کمپانی هند شرقی هلند» اولین شرکتی بود که سهام منتشر کرد. شرکت «کمپانی هند شرقی هلند» از سلسله عواملی برای نیل به موفقیت برخوردار بود: 50 هزار نفر کارمند غیر نظامی با ارتش خصوصی مشتمل بر 40 ناوجنگی، 30 نفر ملوان و 10 هزار خدمه و البته گردش فزاینده سود. این شرکت با وجود بازاری برای سهام و اوراق قرضه خود، احتمالاً قویترین اقتصاد در تاریخ جهان را داشته است. کلید موفقیت این شرکت درحقیقت حضور «عموم» در مالکیت آن بوده است. با توجه به تشکیل بورس اوراق بهادار لندن قبل از قرن 19، تا سال 1801 هیچگونه مقررات یا عضویت رسمی در بورس اوراق بهادار لندن مشاهده نشد. درحالی که بزرگترین گام‎های تغییر در تاریخ دنیا به وقوع می‎پیوست، هنوز تعدادی اعتقاد داشتند که خرید وفروش سهام امری غیر اخلاقی و شیطانی محسوب می‎شود. امروزه نقش بورس‎های اوراق بهادار در اقتصاد جهان غیرقابل انکارند. شاید محققین نیز هیچگاه تصور نمی‎کردند که کاری که شرکتی در 400 سال پیش ابداع نمود، سراسر دنیا را دربرگیرد. (ترجمه و تهیه: کریم کریمی، کارشناس مسئول امور بین‌الملل، سازمان بورس و اوراق بهادار)