آموزشی : افزایش سرمایه بانک صادرات ایران از محل صرف سهام با سلب حق‌تقدم
چهارشنبه 19 مهر 1402

آموزشی : افزایش سرمایه بانک صادرات ایران از محل صرف سهام با سلب حق‌تقدم

در این مقاله با توجه و به بهانه افزایش سرمایه بانک صادرات ایران از محل صرف سهام با سلب حق‌تقدم، قصد داریم به تعریف این نوع از تأمین مالی شرکت‌های بورسی بپردازیم:

افزایش سرمایه از سلب حق تقدم و تجدید ارزیابی دارایی 

افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم یعنی شرکتی قرار است سهام جدید خود را به قیمتی بیش از قیمت ارزش اسمی 1000ریالی منتشر کند و برای این کار اولویت سهامداران فعلی آن شرکت نیستند.
به بیانی دیگر، حق تقدم از سهامداران فعلی گرفته و به سهامداران جدید از طریق پذیره‌نویسی به قیمت بالاتر از قیمت اسمی سهم (1000ریال) که توسط مجمع عمومی یا هیئت‌مدیره شرکت تعیین می‌گردد عرضه می‌شود. (قیمت سهام جدید نمی‌تواند مساوی یا زیر قیمت اسمی تعیین گردد.)
به عنوان مثال اگر قیمت 2500ریال عرضه شود ما به تفاوت قیمت عرضه و ارزش اسمی سهام به حساب صرف سهام در ترازنامه شرکت منتقل و در بخش حقوق مالکانه گزارش می‌شود. در این مثال صرف سهام به ازای هر سهم 1500ریال است.
 

نکته1: منتشر کننده سهامی که از روش سلب حق تقدم به بازار عرضه می‌شود شرکت است و این سهام جدید از قبل مالکی ندارند. در این مرحله هیات مدیره پس از کارشناسی‌های انجام گرفته تصمیم می‌گیرد که سهام جدید را به قیمتی بیش از ارزش اسمی سهام (1000ریال) منتشر کند.

نکته2: در فروش سهام از طریق پذیره‌نویسی در افزایش سرمایه‌های اینچنینی، اندکی تخفیف نسبت به قیمت بازار نیز برای سهم در نظر می‌گیرند که سهامداران جدید ترغیب شوند و دست به خرید بزنند.

بدین‌ترتیب منابع جدیدی جذب شرکت می‌شود که بخشی از آن که معادل ارزش اسمی سهام منتشر شده است به حساب سرمایه منتقل می‌کند و مابقی آورده نقدی که تحت حساب صرف سهام قرار می‌گیرد.
مطابق با ماده هفتم “دستورالعمل اجرایی افزايش سرمايه شركت‌های پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران يا فرابورس ايران از طريق صرف سهام با سلب حق تقدم”، چگونگی استفاده شرکت از صرف سهام به شرح یکی از روش های شماره 1 و یا 2 خواهد بود:
 

1- در ازاي آن، سهام جديد (سهام جايزه) به صاحبان سهام سابق تعلق گيرد در این صورت با توزیع سهام جایزه به سهامداران قبلی، قیمت سهم متناسب با آن دچار افت می‌شود اما تعداد سهام هر شخص افزایش پیدا می‌کند و ارزش دارایی های سهامداران قبلی ثابت می‌ماند.شرکت هنگامی که قصد دارد درصد سهامداری دارندگان قبلی را حفظ کند از این روش استفاده می‌کند.

2- انتقال صرف سهام به حساب اندوخته شرکت: با تصميم مجمع عمومی صرف سهام می‌تواند به اندوخته منتقل گردد بدین‌ترتیب که تمامی مبالغ تامین مالی شده را به حساب اندوخته واریز و از آن برای رشد و توسعه شرکت استفاده کند. در این روش قیمت سهام شرکت پس از افزایش سرمایه بیشتر از دو حالت قبلی است و کاهش کمتری را تجربه می‌کند. بنابراین جذابیت بیشتری دارد چرا که تمامی وجوه جمع آوری شده در شرکت باقی می‌ماند.

3- توزيع نقدی اندوخته صرف سهام بين صاحبان سهام سابق بعد از افزايش سرمايه از طريق صرف سهام با سلب حق تقدم، مگر به موجب احکام قضایی، ممنوع می‌باشد.
 


مزایای افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم :
در این روش شرکت تنها به آورده سهامداران کنونی متکی نیست و می‌تواند سهامدار جدید از طریق سلب حق تقدم جذب کند و سپس با انتقال صرف سهام به حساب اندوخته برای طرح های توسعه‌ای خود در آینده منابع مالی قابل اتکایی داشته باشد.
علاوه بر آن قیمت بازاری سهم در این مدل کمتر از سایر روش‌های افزایش سرمایه، دچار افت قیمتی می‌شود.