راه اندازی هشتمین بازار فرابورس، ۱۵ مهر امسال
یکشنبه 9 مهر 1402

راه اندازی هشتمین بازار فرابورس، ۱۵ مهر امسال

مدیرعامل فرابورس ایران از آغاز به کار هشتمین بازار فرابورس تحت عنوان «بازار توافقی» در روز پانزدهم مهر امسال خبر داد.
محمدعلی شیرازی با اعلام خبر افتتاح رسمی بازار توافقی هم‌زمان با آغاز معاملات اولین نمادهای درج‌شده در این بازار، گفت: هدف از راه‌اندازی این بازار سامان‌دهی شرکت‌های غیرپذیرشی ثبت‌شده نزد سازمان بورس است.

به گفته وی بازار توافقی مختص شرکـت‌های سهامی عام و ثبت‌شده نزد سازمان بورس است که شرایط پذیرش یا درج در هیچ‌یک از بازارهای بورس و فرابورس را ندارند.

شیرازی از درج سه نماد در بازار توافقی فرابورس خبر داد و گفت: تاکنون نماد معاملاتی سه شرکت «تأمین آتیه کارکنان صنعت برق خراسان»، «سرمایه‌گذاری کارکنان گروه مپنا» و «کارخانجات مخمل و ابریشم کاشان» در این بازار درج‌ شده‌اند و از شنبه هفته آتی آماده انجام معامله توسط سهامداران هستند.


فرابورس ایران

فرابورس بازاری برای عرضه سهام شرکت‌هایی است که با توجه به محدودیت ها و قوانین بازار بورس موفق به راه‌یابی به آن نشده‌اند. در واقع قوانین ثبت یک شرکت در فرابورس ساده‌تر از بورس است.

مهم‌‌ترین وظیفه فرابورس، سازمان‌‌دهی شرکت‌‌هایی است که قصد ورود به بازار سرمایه دارند اما شرایط ورود به بورس را ندارند.

در فرابورس نیز مانند بورس، سهام شرکت‌ها معامله می‌شود و تفاوتی در نحوه انجام معاملات وجود ندارد. تفاوت میان این دو بازار در شرایط پذیرش شرکت‌هاست.

فرآیند پذیرش در فرابورس آسانتر از بورس  است. در واقع فرابورس بستری برای حضور شرکت‌‌‌های کوچک در بازار سرمایه فراهم نموده‌است.

فرابورس شامل هفت بازار است اما متداول‌‌ترین آن‌ها در فرابورس ایران بازارهای اول، دوم و بازار پایه (زرد، نارنجی، قرمز) هستند.

شرکت‌‌ها بر اساس ریسک سرمایه‌گذاری، شفافیت صورت‌‌های مالی، میزان بدهی و … در دسته‌‌بندی‌های فرابورس، قرار می‌گیرند. به عبارتی نمادهایی که در بازار اول فرابورس درج می‌شوند، ریسک‌ کمتری از نمادهای بازار دوم دارند. به همین ترتیب نمادهای بازار اول و دوم کم ریسک‌تر از بازار پایه هستند.

در بازار اول و دوم فرابورس، سهام شرکت‌‌ها و واحدهای صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری پذیرش شده و مورد معامله قرار می‌گیرند. دامنه نوسان قیمت در این بازار ۵ درصد است.

بازار پایه یکی از بازارهای فرابورس است که جهت عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار ایجاد شده است. شرکت‌های حاضر در این بازار فرآیند پذیرش بازارهای اصلی را طی نمی‌‌کنند و به سه دسته تقسیم می‌‌شوند:
1. شرکت‌هایی که درخواست پذیرش ندارند و به دلیل الزام قانونی باید در بازار پایه درج شوند.
2. شرکت‌هایی که در  فرابورس ثبت شده‌اند، اما شرایط پذیرش ندارند.
3. شرکت‌هایی که به دلیل از دست دادن شرایط  بورس یا فرابورس، لغو پذیرش می‌شوند، چرا مقررات ارائه اطلاعات در بازار پایه، به مراتب آسانتر از بازار اول و دوم است و طبعاً ریسک بیشتری نیز در این بازار وجود دارد.
شرکت‌های بازار پایه در سه تابلو پایه زرد، نارنجی و قرمز دسته ‌بندی می‌شوند و دامنه نوسان روزانه آن ‌ها، به ترتیب، ۳، ۲ و ۱ درصد است.