پذیرش نیروگاه زواره در بورس انرژی ایران
شنبه 11 شهریور 1402

پذیرش نیروگاه زواره در بورس انرژی ایران

نیروگاه سیکل ترکیبی زواره در شمال شرق استان اصفهان و کیلومتر 8 جاده زواره - شهراب در حومه شهر زواره از توابع شهرستان اردستان استان اصفهان، در زمینی به مساحت تقریبی 50 هکتار و ارتفاع 1050 از سطح دریا واقع شده است که در راستای اهداف و برنامه ریزی های صنعت برق کشور و توسط شرکت پرشیان فولاد احداث گردید.
وظیفه اصلی این نیروگاه، تأمین انرژی الکتریکی موردنیاز منطقه و همچنین تأمین ولتاژ پایدار شبکه سراسری می‌باشد. ظرفیت تولید سالانه این نیروگاه 3 میلیون و 220 هزار مگاوات ساعت می باشدکه با پذیرش این شرکت به عنوان 86 امین نیروگاه حرارتی، تعداد عرضه­ کنندگان برق در بورس انرژی ایران به 109 نیروگاه رسید.


نیروگاه زواره متعهد به عرضه 50% برق تولیدی خود از طریق بورس انرژی شده است.

جانمایی داخلی نیروگاه برای دو بلوک سیکل ترکیبی مشابه پیش‌بینی‌ شده و اجرای فاز اول از دی‌ماه سال 1387 در قالب قراردادE.P.C بین شرکت پرشیان فولاد به‌عنوان سرمایه‌گذار و کارفرما و شرکت مپنا به‌عنوان پیمانکار شروع شد. واحد اول گاز در خردادماه سال 90 و واحد دوم گازی در مردادماه همان سال و واحد بخار در اسفندماه سال 91 با شبکه سراسری سنکرون شدند. ظرفیت تولید اسمی نیروگاه 484 مگاوات (شامل دو واحد گازی 162 مگاواتی از نوع V94-2 طرح نیام یا ورژن 5 و یک واحد 160 مگاواتی از نوع E-30) می‌باشد. نیروگاه زواره به طور میانگین و باتوجه‌به میزان تولید درخواستی مرکز کنترل، با ظرفیت متوسط عملی حدود 397 مگاوات سالانه سه میلیون مگاوات ساعت تولید انرژی دارد. سوخت اصلی نیروگاه گاز طبیعی و سوخت جایگزین گازوئیل می‌باشد.
 


نکات برجسته نیروگاه :

1 -اولین نیروگاه سیکل ترکیبی خصوصی کشور با سرمایه گذاری بخش خصوصی
2 -احداث همزمان هر دو بخش بخار و گاز برای اولین بار در ایران
3 -سیستم خنک کننده از نوعACC با فن های دور متغیر
4 -نصب سیستم خنک کن هوای ورودی توربین های گاز و افزایش پانزده مگاوات تولیدی برای هر واحد درفصل گرم سال
5 -نصب سیستم +IGV بر روی هر دو واحد گاز و افزایش تولید تا سه مگاوات برای هر واحد
6 -حداکثر صرفه جویی در مصرف آب به نحوی که متوسط مصرف آب کمتر از چهار لیتر بر ثانیه در کل نیروگاه می باشد و به ازای هر کیلو وات ساعت تولید انرژی الکتریکی پنـج صدم لیتر آب مصرف می شود.
7 -آلایندگی زیست محیطی زیر حدود اعالم شده از طرف سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.
8 -ایجاد یازده هکتار فضای سبز همراه با آبیاری قطره ای
9 -احداث گلخانه به منظور مدیریت بهتر فضای سبز و تامین مخزن گیاهان
10 -نصب دستگاه Online اندازه گیری آالینده های دود خروجی از دودکش
11 -اخذ گواهینامه های سیستم مدیریت کیفیت، سیستم مدیریت زیست محیطی و مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی


متقاضیان محترم می توانند از طریق واحد بورس انرژی کارگزاری بانک صادرات ایران (به عنوان عرضه کننده)، خرید خود را انجام دهند. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تشکیل پرونده و خرید با شماره 02142359 داخلی 114 و 123 تماس حاصل فرمایید.