پذیره‌نویسی «شگستر»، اولین نماد در بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای بورس
چهارشنبه 5 مهر 1402

پذیره‌نویسی «شگستر»، اولین نماد در بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای بورس

عرضه سهام شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس (شگستر) هشتم مهرماه جاری در بورس انجام می شود.
شگستر طی یک دهه اخیر سرمایه‌گذاری گسترده‌ای جهت تولید بیواتانول داشته است. سوختی که جایگزین MTBE(ماده‌ای شیمیایی برای کاهش میزان آلایندگی) خواهد شد و کمک شایانی به حفظ محیط زیست می‌کند. تجربه کشورهای پیشرفته دنیا نیز نشان‌دهنده حذف تدریجی MTBE و جایگزینی بیواتانول به‌عنوان یک اکتان‌افزای سالم در بنزین است. در دو دهه گذشته میزان تولید بیواتانول سوختی در دنیا با 350 درصد افزایش از 24 میلیارد لیتر به 106 میلیارد لیتر در سال افزایش پیدا کرده است.

یکی از نکاتی که درخصوص پذیره‌نویسی شگستر باید به آن توجه شود، میزان حداقل بازدهی این سرمایه‌گذاری است؛ به‌طوری‌که شنیده‌ها حاکی از آن است که با توجه به تعهد «ایدرو» به‌عنوان مالک اصلی گسترش سوخت سبز زاگرس، در صورت عدم تحقق اهداف و انحراف از پروژه، این شرکت سودی معادل سود بانکی را به سرمایه‌گذاران خرد (با دارایی کمتر از 500 میلیون تومان) پرداخت می‌کند. به این ترتیب ریسک سرمایه‌گذاری در این پروژه به‌شدت کاهش می‌یابد.

13

بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای نیز در راستا کمک به تأمین مالی پروژه‌های اقتصادی و ایفای نقش جدی‌تر در رشد پایدار اقتصاد ملی و با بهره‌گیری از تجارب جهانی و توجه به اقتضائات و الزامات داخلی، راه‌اندازی می‌شود که اولین نماد آن شرکت گسترش سوخت سبز زاگرس «شگستر» خواهد بود که هشتم مهرماه عرضه می‌شود.