پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری بخشی فلزات دایا (متال)
شنبه 8 مهر 1402

پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری بخشی فلزات دایا (متال)

پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری بخشی فلزات دایا با نماد «متال» آغاز شد.

به اطلاع تمامی سرمایه گذاران علاقه مند به بازار سهام و سرمایه گذاری در آن می رساند، در ادامه گسترش ابزارهای سرمایه گذاری، صندوق سرمایه گذاری بخشی فلزات دایا از روز شنبه 8 مهر ماه تا دوشنبه 10 مهر ماه پذیره نویسی می‌شود.

برای شرکت در پذیره‌نویسی واحدهای صندوق بخشی «متال»، کافی‌ست از تاریخ 1402/07/08 لغایت 1402/07/10 از طریق سامانه معاملات آنلاین تمام کارگزاری‌ها واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق را به شکل ETF (قابل معامله) ثبت خرید کنید. گفتنی است کارمزد این پذیره نویسی به عهده مدیر صندوق است و برای افراد شرکت کننده صفر است. قیمت هر واحد این صندوق نیز 10 هزار ریال است.

صندوق از دو واحد عادی و ممتاز تشکیل شده است و کل واحد های سرمایه گذاری 1 میلیارد واحد است که 10 میلیون آن را موسسان متعهد شده اند و 990 میلیون واحد دیگه آن برای پذیره نویسی عرضه می‌شود. نکته قابل توجه اینجاست که هیچ محدودیتی برای خرید هر کد حقیقی یا حقوقی وجود نداشتـه و مطابق با مبلغ مورد سرمایه‌گذاری خود می‌توانید تعداد مشخصی از واحدهای این صندوق را خریداری کنید.

مزایای صندوق بخشی فلزات

اغلب سرمایه‌گذاران، موارد زیر را به‌عنوان اصلی‌ترین مزایای صندوق بخشی فلزات دایا معرفی می‌کنند:

  1. خرید سهام دلاری: از آنجایی که صنعت فلزات اساسی عمدتا شرکت‌های صادرات محور هستند، وابستگی بالایی به نرخ دلار دارند. به همین دلیل، اکثر سهامداران سهام این گروه را با نام سهام دلاری می‌شناسند.
  2. کاهش ریسک غیرسیستماتیک: به موجب تشکیل صندوق از چند گروه فلزات اساسی، افت شاخص به‌تنهایی برروی کل صندوق تاثیر نمی‌گذارد.
  3. عدم نیاز به تحلیل تمام سهام یک صنعت: به علت عدم ورود خود سرمایه‌گذار در انتخاب سهام صندوق، نیازی به صرف زمان و انرژی برای تحلیل و انتخاب سهام پرسود نیست. از این رو، خیال سرمایه‌گذار از بابت ریسک خرید نیز آسوده خواهد بود.
  4. افزایش تنوع در پرتفوی: در راستای انتخاب سهم از جانب مدیران صندوق، نیازی به چینش سهم‌های مختلف در سبد سرمایه‌گذاری نیست. مدیران صندوق با دانش و تجربه بالایی که در بازار سرمایه دارند، تعداد سهام کمتری را با بازدهی بالا برای صندوق انتخاب خواهند کرد.
پیش‌بینی و کسب بازدهی متناسب با تحلیل: علی‌رغم سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری، نوع سهام فلزی صندوق بخشی مشخص بوده و پیش‌بینی بازدهی آن برای سرمایه‌گذار راحت‌تر است.
 

با خرید صندوق بخشی فلزات چه سودی عاید سرمایه‌گذاران می‌شود؟

مدیران کارآزموده صندوق فلزات دایا با دانش و تبحر بالای خود در زمینه بورس و بازار سرمایه، به‌راحتی سرمایه شما را در هر شرایطی حفظ خواهند کرد. آنها زمان زیادی را صرف تجزیه و تحلیل و جستجوی سهام با پتانسیل بالا می‌کنند تا سهم‌های جذاب و پرسودی را برای شما انتخاب کنند. مدیران صندوق بخشی فلزات، بخش بزرگی از سرمایه صندوق‌ را در صنایع فلزات اساسی مانند آهن، فولاد، آلومینیوم، مس، سرب، نیکل و روی سرمایه‌گذاری می‌کنند. باقی‌مانده دارایی صندوق‌ها را هم باتوجه به محدودیت‌های آنها در موارد زیر سرمایه‌گذاری می‌کنند:

  1. سپرده بانکی
  2. گواهی سپرده بانکی
  3. اوراق با درآمد ثابت بدون ضامن و با رتبه اعتباری قابل قبول
  4. اخذ موقعیت خرید در قرارداد اختیار معامله سهام (مربوط به دیگر صنایع به جز فلزات اساسی)
  5. سهام و حق تقدم سهام پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس (مربوط به دیگر صنایع به جز فلزات اساسی)

صندوق بخشی فلزات دایا متشکل از یک تیم تخصصی بوده که با مدیریت حرفه‌ای خود، در شرایط مختلف بازار دارایی صندوق را در گروه‌های متفاوتی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

از دیگر مزایای خرید صندوق بخشی فلزات متال، قابلیت نقدشوندگی بالای صندوق و رکن بازارگردانی آن است. بدین معنی که برخلاف سهام بورسی، خریداران این صندوق حتی در شرایط منفی بازار نیز قابلیت خروج داشتـه و چیزی از ارزش دارایی آنها کاستـه نمی‌شود.