صفر تا صد صندوق های قابل معامله
دوشنبه 20 شهریور 1402

صفر تا صد صندوق های قابل معامله

مقدمه

در بازارهاي توسعه یافته اوراق­ بهادار، به دلیل پیچیدگی فرآیند تصمیم­ گیري براي سرمایه‌گذاری بر روي اوراق­ بهادار و افزایش چشمگیر حجم و سرعت گردش اطلاعات و تخصصی شدن فعالیت­ها، استقبال از سرمایه‌گذاری جمعی به ویژه در قالب انواع صندوق­ هاي سرمایه‌گذاری، در سال­هاي اخیر از رشد روزافزونی برخوردار بوده است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله  یا ETFs که مخفف Exchange Traded Fund است از نهادهاي مالی فعال در بازار سرمایه هستند که فعالیت اصلی آنها سرمایه‌گذاری در اوراق­ بهادار است. این صندوق‌ها با استفاده از وجوه سرمایه‌گذاران، در مقیاس بزرگ سرمایه‌گذاری نموده و به دنبال کسب بازدهی مناسب براي سرمایه‌گذاران صندوق‌ها هستند. سرمایه‌گذاران یا دارندگان واحدهاي سرمایه‌گذاری صندوق به نسبت سهم یا میزان سرمایه‌گذاری خود در صندوق، در سود و زیان آن شریک می‌شوند. بطورکلی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به عملکرد اوراق بهادار و دیگر دارایی­ هاي موجود در سبد اوراق بهادار آن­ها بستگی دارد.

یکی از انواع نوبنیان صندوق‌های سرمایه‌گذاری که در دهه اخیر با استقبال چشمگیري در بازار اوراق بهادار مواجه گردیده است، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله می­ باشند. رشد قابل توجه این صندوق‌ها در سال­هاي اخیر، بیانگر موفقیت غیرقابل انکار آن­ها در بازارهاي مالی جهان است.

 
تاریخچه
 اگر به تاریخ این صندوق‌های سرمایه‌گذاری بنگریم بیش از پیش به این واقعیت پی می‌بریم که تمام آن‌ها برای هدف‌مند کردن سرمایه‌گذاری در بازارهای متنوع سرمایه به وجود آمده‌اند؛ به ویژه برای افراد غیرحرفه‌ای که تلاش دارند تا با سرمایه‌گذاری، آینده بهتری را برای دارایی‌های خود رقم بزنند. پیدایش صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله درست در تاریخ 1987 در حالی که شاخص داوجونز تا 22.61 درصد افول کرد و زیانی بیش از 500 میلیارد دلاری را به سرمایه‌گذاران بورس وارد کرد، پا به عرصه گذاشت.

می‌توان پیدایش و حضور صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله را که با کمک ارکان آن و متخصصان این حوزه به کمک سرمایه‌گذاران آمدند را حرکتی هوشمندانه در جهان سرمایه تلقی نمود. به همین منوال، از سال ۱۹۹۳ صندوق‌های ETF نیز کار خود را در بسیاری از کشورهای جهان با سرمایه‌گذاری اصلی روی طلا آغاز نمودند. در ایران نیز از سال ۱۳۹۲ با افتتاح تابلو ETF به طور رسمی، نام صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر سر زبان‌ها افتاد و از مهرماه کار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله ETF  آغاز گردید.


بــرای مطالعه بیشتر در این حوزه، لطفا فایل ذیــل را دانلــود فرماییــد.
دانلود فایل