در گفتگوی ویژه خبری عنوان شد: افزایش ۱۷ درصدی تولید و فروش شرکت های بورسی / ظرفیت رشد ۷۰ درصدی بازار
سه شنبه 8 مهر 1399

در گفتگوی ویژه خبری عنوان شد: افزایش ۱۷ درصدی تولید و فروش شرکت های بورسی / ظرفیت رشد ۷۰ درصدی بازار

بازارگردانی برای تمامی ناشرین الزامی است و این یکی از بهترین مصوباتی است که تاکنون در بازار سرمایه جاری شده و تمامی ناشرین ملزم شدند تا سهمشان را بازارگردانی کنند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، محمدحسن ابراهیمی سروعلیا، عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به روند شاخص بورس گفت: متغیرهای کلان اقتصادی تغییر خاصی نکرده و حتی شاهد عوامل اثر گذار مثبت در بازار سرمایه هستیم.

وی با اشاره به اینکه هرچند شاخص با اصلاح روبرو بود اما اتفاق خاصی در بازار روی نداده است که مردم بخواهند نگران باشند، افزود: تصور بنده بر این است که اگر مقداری صبر داشته باشیم و تحت تاثیر رفتار هیجانی قرار نگیریم، بازار به روال عادی بازمی گردد اما باید هیجانات را کنترل کنیم.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه ۲۲ ناشر داریم که اوراق تبعی سهمشان را منتشر کرده اند، گفت: استقبال خوبی از طریق ناشران صورت گرفته و سازمان بورس و شرکت فرابورس در تلاش برای توستعه ابزار بیمه بازار بیمه بازار سرمایه هستند. سه شرکت بزرگ نیز این اوراق را منتشر کرده اند.

وی تصریح کرد: بازارگردانی برای تمامی ناشرین الزامی است و این یکی از بهترین مصوباتی است که تاکنون در بازار سرمایه جاری شده و تمامی ناشرین ملزم شدند تا سهمشان را بازارگردانی کنند و ناشران تا دهم مهرماه فرصت دارند تا فرآیند بازار گردانی خود را عملیاتی کنند.

بازار را نمی‌توان از طریق دستور  به حقوقی‌ها کنترل کرد

سعید اسلامی بیدگلی عضو شورایعالی بورس طی تماس تلفنی با اشاره به اینکه توجه صدا و سیما به بازار سرمایه بیشتر شده اما در مسیر فرهنگ سازی نقشی نداشته، افزود: ورود نهادهای غیر تخصصی به بازار سرمایه بر قانون گذار و نهاد ناظر تاثیر گذار است و حتی در برخی از پیشنهادات اصلاحی همچنان نگاه دستوری وجود دارد.

عضو شورایعالی بورس با اشاره به اینکه  بازار را نمی‌توان از طریق دستور به حقوقی‌ها کنترل کرد، گفت: بخش بزرگی از نگرانی‌ها با افت شاخص آغاز شد، هنوز مجموعه نهادهای نظارتی مانند مجلس و وزارت اقتصاد به نگاه واحد نرسیده‌اند و این موضوع کار قانونگذاری را دشوار می‌کند.

بازارگردانی حرفه‌ای را نهادینه کنیم

عظیم ثابت مدیرعامل کارگزاری بانک سپه نیز در این برنامه گفت: طی چند ماه گذشته بازار رشد شتابانی داشت و شاخص‌ها حتی شاخص کل نزدیک ۳۰۰ درصد بازدهی برای سرمایه‌گذاران به همراه داشت اما هر رشد شتابانی با خود یک سری افت‌های شتابانی نیز همراه دارد و لذا نزول تا حدی طبیعی است.

وی با اشاره به اینکه بازار سرمایه، سازمان بورس و سایر نهادهای بازار سرمایه با استقبال بی نظیر سرمایه گذاران مواجه شدند، افزود: زیرساخت‌های لازم در طی چند سال گذشته به خوبی مهیا شد  اما پاسخگوی این تقاضا و مطالبه نبود و بخشی از اتفاقاتی را که شاهدیم به دلیل فقدان زیرساخت‌ها است که البته قدم‌های اولیه به خوبی برداشته شده است.

ثابت اظهار کرد: بحث بازارگردانی حلقه مفقودی در زنجیره خدمات بازار سرمایه است و اگر بتوانیم بازارگردانی حرفه‌ای را نهادینه کنیم خیلی از مشکلاتی که امروز در رابطه با بحث دامنه نوسان داریم را می‌توان پوشش داد.

مدیرعامل کارگزاری بانک سپه افزود: سرمایه‌گذاران تا حد زیادی می‌توانند اطمینان خاطر داشته باشند. البته اگر سال‌های قبل تمهیداتی را می‌اندیشیدیم الان این نگرانی‌ها را نداشتیم، بازار سرمایه با استقبال خوبی مواجه شده و ما فرصت را غنیمت می‌شماریم.

 بازار سرمایه جای رشد دارد

محمد رضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با اشاره به اینکه ۷۰ درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد گفت: در حال حاضر چند شرکت بیمه بازار سرمایه را بیمه کردند.

پور ابراهیمی با اشاره به اینکه اساساً ساختار بازار سرمایه ما با وضعیت بازار سرمایه کشور های دیگر متفاوت است افزود: شرایط حاکم در بازار نیازمند برگشت فضای اعتماد است.

وی افزود: اطلاعات مربوط به عملکرد شهریورماه شرکت‌های بورسی که حدود ۳۲۰ مورد هستند، نشان می‌دهد که نسبت به ماه گذشته به طور میانگین ۱۷ درصد تولید و فروش آن ها افزایش یافته است.

پور ابراهیمی با اشاره به اینکه در واقعیت سهام‌باید رشد می‌کرد گفت: حدود ۷۰ درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه در خصوص شرکت‌های کوچک باید نگاه متفاوتی داشته باشیم ادامه داد: یکی از توصیه‌های ما به مردم این است که رویکرد ارزیابی ریسک را مورد توجه قرار دهند. صدا و سیما باید فرهنگ سازی و آموزش‌های لازم را به مردم بدهد و  به شبکه‌های تخصصی بازار سرمایه نیاز داریم.

پور ابراهیمی با اشاره به اینکه بازار سرمایه یک نهاد کاملاً حرفه‌ای است اظهار کرد: این باعث شده برخی از افراد حرفه‌ای از این فضای عدم اطلاع افراد جامعه در راستای منافعشان سوء استفاده کنند.